Przewiń do treści

Wynajem dźwigów – od czego zależy jego koszt?

Coraz więcej firm realizujących prace budowlane decyduje się na wynajem dźwigu. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli sprzęt będzie pracował w krótkim okresie. Z niniejszego artykułu dowiesz się, co konkretnie wpływa na cenę usług dźwigowych.

 

Dlaczego ceny wynajmu dźwigu są tak zróżnicowane?

Dobór dźwigu jest uzależniony od kilku czynników, które opiszemy poniżej.

Rodzaj / typ dźwigu

Cennik usług dźwigowych będzie oczywiście odzwierciedlał to, na jaki typ dźwigu się zdecydujemy. Wyróżniamy bowiem wiele różnych rodzajów dźwigów, np. dźwigi gąsienicowe, które sprawdzają się dobrze w trudnym terenie lub standardowe dźwigi samojezdne.

Co jeszcze wpływa na koszt wynajmu dźwigu? Bez wątpienia jest to udźwig oraz długość wysięgnika. Im wyższe parametry wynajmowanej maszyny, tym wyższa cena. Warto jednak często postawić na lepszy, mocniejszy sprzęt, żeby uniknąć przykrych niespodzianek spowodowanych późniejszymi korektami ciężarów podawanych elementów. Wpływ na cewynajmu będzie miała również marka wynajmowanego sprzętu oraz rocznik, co wpływa na dodatkowe wyposażenie dźwigu.

Koszty dojazdu

Dojazd dźwigu do miejsca wykonywania robót to kolejna kluczowa kwestia. Oczywiście im dalej od miejsca stacjonowania musi dojechać dźwig, tym wyższy będzie koszt jego mobilizacji. Decydując się na wynajem dźwigu, warto wybrać usługi dźwigowe realizowane przez firmę znajdującą się możliwie najbliżej miejsca wykonywania robót. Duże firmy mające dużą flotę realizują projekty w całym kraju, zatem tu jest większa szansa na uzyskanie dobrej oferty niezależnie od lokalizacji bazy sprzętowej. 

Czas wynajmu

Duży wpływ na koszt wynajmu dźwigu ma długość kontraktu. Im więcej czasu potrzebujemy na wykonanie robót, tym z wyższym kosztem będziemy musieli się liczyć. Warto więc dokładnie obliczyć, na którą godzinę będziemy potrzebowali dźwig oraz tak zorganizować pracę, aby nie przedłużać niepotrzebnie czasu pracy dźwigu. Z drugiej strony można liczyć na większe zniżki w przypadku kontraktowania dźwigu na okres sięgający kilku tygodni.

Czy warto wynająć dźwig?

Wiele osób prowadzących firmy budowlane zastanawia się, czy lepiej wynająć, czy też kupić własny dźwig. Rozwiązanie będzie zależeć od potrzeb danej firmy – jeśli często wykonuje ona roboty na wysokościach, to jak najbardziej - zakup dźwigu szybko się zwróci. Jednak jeśli są to jedynie jednorazowe zlecenia, zdecydowanie lepszym wyborem będzie wynajem dźwigu wraz z wykwalifikowanym operatorem, co zdecydowanie usprawni przebieg prac.