Przewiń do treści

Montaż więźby dachowej – dlaczego warto skorzystać z usług dźwigowych?

Budowa domu jednorodzinnego to czasochłonny i dość skomplikowany proces. Aby prace przebiegały sprawnie i szybko, niezbędne okazuje się użycie ciężkiego sprzętu. Specjalistyczne maszyny są potrzebne zwłaszcza podczas montażu więźby dachowej.

 

Rodzaje więźby dachowej

Więźba dachowa to kluczowy element konstrukcji dachu. W domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się więźbę krokwiową, krokwiowo-jętkową oraz płatwiowo-kleszczową. Wybór rodzaju więźby dachowej zależy od takich czynników jak: lokalizacja i wymiary okien dachowych, rodzaj pokrycia, kąt nachylenia połaci, wymiary budynku i jego usytuowanie.

  • Więźba krokwiowa - prosta konstrukcja wykorzystywana w przypadku dachów o rozpiętości poniżej 7 m i nachyleniu połaci 30-50 stopni.

  • Więźba krokwiowo-jętkowa - stosowana na dachach o rozpiętości 7-11 m i nachyleniu 35-60 stopni.

  • Więźba płatwiowo-kleszczowa - montowana na dachach o rozpiętości powyżej 11 m oraz nachyleniu 6-70 stopni.

Więźba prefabrykowana a tradycyjna

W sprzedaży dostępne są różne krokwie, a niektóre z nich znacząco usprawniają proces tworzenia całych konstrukcji. Chętnie wybieranymi rozwiązaniami są wysokiej jakości więźby prefabrykowane, które można nabyć w przystępnej cenie.

To propozycja, która sprawia, że wykonana konstrukcja jest stabilna i trwała. Tego rodzaju więźba dachowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów chcących zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zasady montażu więźby dachowej

Jeśli chodzi o montaż tradycyjnej więźby dachowej, to zajmują się nim ekipy ciesielskie. Pracownicy przygotowują poszczególne elementy, które będą ze sobą połączone za pomocą specjalnych łączników ciesielskich. Zajmują się też docinaniem, impregnowaniem, jak i wykonują sam montaż więźby dachowej. Najpierw mocowane są murłaty, po czym wykonuje się konstrukcję z belek podwalinowych, słupów i płatwi, a w kolejnym kroku montuje krokwie. Co ważne, krokwie muszą być odsunięte od ścian działowych poddasza, żeby nie wywierały na nie nacisku, który mógłby doprowadzić do ich pękania. Niezbędne jest więc zastosowanie wełny mineralnej, po czym wypoziomowanie krokwi. Na koniec następuje budowa konstrukcji ścian oraz dachu lukarn. Rozmieszczenie stalowych łączników używanych do łączenia poszczególnej elementów więźby dachowej ustala projektant.

W przypadku więźby dachowej prefabrykowanej montaż zajmuje mniej czasu i pracy. Najpierw konstrukcja przygotowywana jest w zakładzie, a na budowę dostarczana jest w postaci pojedynczych, gotowych elementów (wiązarów). Jeżeli więźba dachowa montowana jest w obiekcie wzniesionym w technologii tradycyjnej, wówczas wiązary montuje się do wieńca czy podwaliny. Jeśli jest to drewniany szkielet domu, wtedy konstrukcję przymocowuje się do belek oczepowych.

Montaż więźby dachowej- dlaczego warto wynająć dźwig?

Aby szybko wykonać więźbę dachową, należy zdecydować się na usługę wynajmu dźwigu. Sprzęt ten gwarantuje szybki montaż, co oczywiście wpływa na niższe koszty robocizny. Korzystanie z ciężkich maszyn jest więc korzystne finansowo dla inwestorów.

Nie można też zapominać, że sprzęt ten pozwala na bardzo precyzyjne połączenie wszystkich elementów, z tego względu można mieć pewność, że wykonana więźba dachowa będzie wysokiej jakości. Dźwig obsługuje zawsze wyszkolony operator, który pilnuje tego, aby prace były wykonywane w sposób bezpieczny. Jak więc można podsumować, wynajęcie dźwigu jest sposobem na profesjonalny, szybki, jak i tani montaż więźby.

Warto więc zainwestować w wynajem tego rodzaju sprzętu, chcąc cieszyć się z bezproblemowo przeprowadzonych prac, w zgodzie ze sztuką budowlaną.