Przewiń do treści

Dźwigi i ich rodzaje wykorzystywane w usługach dźwigowych

Szybki rozwój branży budowlanej powoduje, że na rynku pojawiają się nowe technologie wspierające różne operacje inwestycyjne. Szukając najlepszych możliwości dla firmy, należy zwrócić uwagę na główne typy żurawi, które są ważnym pojazdem do pracy na wysokości.

Żurawie to jeden z najpopularniejszych maszyn budowlanych. Są one używane na prawie wszystkich etapach budowy. Jednak nie wszystkie żurawie nadają się do wszystkich zadań. Istnieje kilka rodzajów tych wyspecjalizowanych maszyn, z których każda jest dostosowana do rodzaju konstrukcji i rodzaju terenu, na którym będą pracować. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, dźwigi dzielą się na mobilne, wieżowe, mobilne i stacjonarne. Żurawie budowlane są stosowane na różnych typach placów budowy. Są one jednak potrzebne głównie w przypadku dużych inwestycji wielofazowych, takich jak budowa osiedli mieszkaniowych czy budynków wielkopowierzchniowych.


Rodzaje dźwigów


Istnieją dwa rodzaje dźwigów budowlanych:

 • Żurawie wieżowe,
 • Żurawie samojezdne.

Różnice między nimi są łatwe do zrozumienia. Jeśli chodzi o drugi typ, to są żurawie samojezdne, mają specjalne ramię, które kończy się chwytnikiem umieszczonym na mobilnej platformie. Oznacza to, że prace budowlane można wykonać znacznie szybciej i taniej. Z kolei wieżowe żurawie są masywne, ale też mocne. Jest to żuraw do pracy na dużych wysokościach i umożliwia pracę z materiałami o wysokości do 100 metrów. Oczywiście mówimy o głównych rodzajach sprzętu budowlanego.


Żurawie stałe są instalowane w jednym miejscu. Wynika to z ich większej pojemności ładowania niż urządzeń mobilnych. Są one przywożone na plac budowy w kilku częściach i zbierane w określonym miejscu.


Wybierając żurawie do prac budowlanych, należy zwrócić uwagę na to, czy żuraw jest mobilny, czy nieruchomy. Mobilne wymagają mniej montażu, są bardziej ruchome. Montaż stacjonarny trwa długo, ale ma dużą nośność. Żurawie samojezdne są podzielone na żurawie gąsienicowe i żurawie kolejowe. Konstrukcja żurawia pozwala na swobodne poruszanie się po placu budowy, ponieważ jest on umieszczony na specjalnej ramie. Maszyny te nie stwarzają problemów związanych z transportem, a także wyróżniają się wielofunkcyjnością i są często używane w usługach dźwigowych.


Warto również zastanowić się nad funkcjonalnością poszczególnych modeli. Przede wszystkim żurawie wyróżniają się rodzajem nośności, momentem obrotowym, rodzajem wysięgnika lub wysokością, na jaką można podnieść ten materiał. Wszystko to jest specyfikacją techniczną żurawia, którą należy dokładnie rozważyć, przy wyborze modelu do konkretnych prac budowlanych.


Podsumowując, usługi dźwigowe mogą być wykonane za pomocą następujących rodzajów dźwigów:

 • żuraw wieżowy. Stosowany głównie w budownictwie cywilnym. Ich cechą charakterystyczną jest obecność ramienia podnoszącego zainstalowanego w pionowej wieży;
 • żurawie ruchome. Jeden z rodzajów wież. Jest również wyposażony w zespół działa wieżowego zamontowany na podwoziu kołowym. Niezbędny do operacji załadunku i rozładunku, budowy niskich budynków;
 • ruchomy most. Instalowane są w warsztatach przemysłowych, magazynach i hangarach. Wyposażony w specjalny uchwyt, który porusza się poziomym mostem;
 • żurawie jezdne: specyficzny typ żurawia jezdnego przeznaczony do konserwacji magazynów. Głównym celem jest rozładunek kontenerów, drewna okrągłego i innych ładunków;
 • dźwig towarowy. Jest to żuraw jednoramienny zamontowany na podwoziu kołowym i służący do załadunku/rozładunku tego podwozia. Są one stosowane w magazynach i małych fabrykach, do załadunku i rozładunku drewna, różnych ładunków elementów.

Można sterować ekscytującym manipulatorem z kabiny operatora lub z pilota;

 • konstrukcję szybu stanowią idealną alternatywę do żelbetowych lub murowanych szybów. Instalowane wewnątrz i na zewnątrz do fasady każdego budynku, mają szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie i przy usuwaniu barier architektonicznych.

Jak wybrać odpowiedni dźwig?


Wybierając żuraw, należy kierować się złożonością i specyfiką pracy, która ma być wykonywana przy jego użyciu. Jeśli firma buduje wielopiętrowy budynek mieszkalny i istnieje potrzeba podnoszenia podłóg, bloków i innych ciężkich ładunków, najlepszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie żurawia wieżowego.  Do budowy niskiego obiektu (na przykład domku) bardziej odpowiedni jest zwrotny i kompaktowy żuraw samochodowy. Jest również stosowany do pracy w wąskich i ograniczonych przestrzeniach, w których korzystanie z wyposażenia wieży jest trudne.


Do załadunku i rozładunku w warunkach magazynowych najlepiej nadają się suwnice bramowe. W obiektach przemysłowych jednostki mostowe lepiej radzą sobie z tym zadaniem.
Oprócz celu, przy wyborze żurawia, należy wziąć pod uwagę:

 • jego maksymalna pojemność;
 • maksymalna wysokość podnoszenia;
 • sposób poruszania się po stronie;
 • wygoda i czas trwania instalacji.