Przewiń do treści

Budowa żurawia wieżowego — najważniejsze informacje

Żuraw wieżowy to nieodłączny element krajobrazu budów, stanowiący kluczowe narzędzie w procesie wznoszenia nowych konstrukcji. Imponująca wysokość i zdolność do przenoszenia ciężkich ładunków na duże odległości czynią żurawie niezastąpionymi w nowoczesnym budownictwie. Jak dokładnie są zbudowane i jakie technologie zapewniają ich bezpieczną i efektywną pracę?

Kluczowe elementy żurawia wieżowego

Budowa żurawia wieżowego na pozór nie wydaje się skomplikowana. Główne elementy żurawia wieżowego to:

  • podstawa - najczęściej rama krzyżowa z balastem,
  • wieża zwieńczona mechanizmem obrotowym,
  • wysięgnik,
  • kabina sterująca.

Rama zapewnia żurawiom stabilność. Dociążenie stanowią bloki betonowe, których ilość i wagę dobiera się zależnie od konfiguracji żurawia. O wysokości żurawia decyduje wieża, która składa się z połączonych sekcji o długości od jednego do kilkunastu metrów. Na wieży montowany jest wysięgnik (ramię). Długość wysięgnika jest dobierana zgodnie z zapotrzebowaniem budowy i zwykle wynosi między 30 a 60 metrów.

U styku wieży i wysięgnika umieszczona jest kabina operatora, z której steruje się całym urządzeniem. Inne ważne elementy to liny i bloczki, które umożliwiają podnoszenie i opuszczanie ładunków, oraz mechanizmy napędowe (silniki) i systemy bezpieczeństwa, które zapewniają płynną i kontrolowaną pracę żurawia. Wszystkie te elementy współpracują ze sobą, aby żuraw wieżowy mógł efektywnie i bezpiecznie wykonywać swoje zadania na placu budowy.

Mechanizm żurawia — jak działa żuraw wieżowy?

Serce żurawia wieżowego to jego mechanizm. Skomplikowany układ silników, przekładni, lin i bloczków umożliwia precyzyjne podnoszenie i opuszczanie ładunków. Zaawansowane systemy elektroniczne monitorują i kontrolują pracę maszyny, gwarantując optymalne bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo żurawia wieżowego w eksploatacji

Bezpieczeństwo żurawia wieżowego jest priorytetem. Dlatego nowoczesne konstrukcje są wyposażone w zaawansowane systemy zabezpieczeń. Obejmują one zarówno fizyczną budowę maszyny, jak i systemy monitorujące jego działanie, aby operator miał pewność, że prace są prowadzone w bezpiecznych warunkach. Z podstawowych można wymienić wbudowaną wagę podwieszanego ładunku, dzięki której nie dochodzi do przeciążenia żurawia, czy stację pogodową do monitorowania siły wiatru.

Nowoczesne żurawie są naszpikowane elektroniką. Dzięki temu możemy nawet zdalnie monitorować jego stan i działanie w czasie rzeczywistym. Operator jest również na bieżąco informowany o wszelkich nieprawidłowościach z poziomu kabiny, co pozwala na szybką reakcję w przypadku wszelkich usterek. 

Budowa żurawia wieżowego w praktyce

Każda firma, która eksploatuje żurawie wieżowe, powinna posiadać jasno określone procedury bezpieczeństwa. Obejmują one zasady postępowania w różnych sytuacjach, od rutynowych prac po sytuacje awaryjne.

Żuraw wieżowy to skomplikowana konstrukcja, której działanie opiera się na nowoczesnych technologiach i specjalistycznych elementach. Wybierając odpowiedni żuraw, warto postawić na doświadczenie i renomę dostawcy, takiego jak firma HERKULES S.A. Tylko wtedy można być pewnym, że praca żurawia będzie komfortowa, bezpieczna i efektywna.

Firma HERKULES S.A. to ekspert w dziedzinie prac wysokościowych, oferujący nowoczesne maszyny do różnorodnych zastosowań. HERKULES S.A. oferuje żurawie wieżowe wyłącznie znanych producentów, takich jak Wolff, Potain, Terex czy Jaso. Dzięki temu jesteśmy w stanie skonfigurować żuraw dostosowany do potrzeb każdego klienta, spełniając najbardziej wymagające oczekiwania.