Przewiń do treści

Żuraw dolnoobrotowy – charakterystyka, zastosowanie i zalety

Żurawie dolnoobrotowe wykorzystywane są od wielu lat w budownictwie. Można je stosować przy budowie obiektów wielopowierzchniowych, a także do transportowania ciężkich konstrukcji stalowych i innych towarów o dużej masie. Jest to możliwe z uwagi na bardzo dużą powierzchnię roboczą tych urządzeń. Żuraw dolnoobrotowy pozwala na osiągnięcie większej wydajności pracy na placu budowy. Zastosowanie żurawia dolnoobrotowego zależy od indywidualnych potrzeb inwestorów.

Definicja i kluczowe cechy żurawia dolnoobrotowego

Żuraw dolnoobrotowy to urządzenie przeznaczone do przemieszczania i transportu towarów na ograniczonej przestrzeni, między innymi, na placu budowy. Jest to maszyna składająca się z kilku głównych elementów, z których najważniejsze to:

  • wysięgnik,

  • rama,

  • kabina,

  • podstawa,

  • obciążenie równoważące.

Cechą charakterystyczną żurawia dolnoobrotowego jest obecność mechanizmu obrotowego w dolnej części, który obraca się wraz z wysięgnikiem. Dzięki temu instalacja urządzenia jest łatwiejsza niż w przypadku żurawia górnoobrotowego. Stosowane innowacje w żurawiach dolnoobrotowych umożliwiają także przeprowadzanie badań stanu technicznego raz w roku, zamiast przed każdym montażem, w miejscu przeznaczonym do pracy.

Główne zastosowania w przemyśle

Współcześnie trudno sobie wyobrazić wykonywanie wielu prac budowlanych bez użycia sprzętu takiego jak żuraw dolnoobrotowy. W budownictwie zapewnia on możliwość terminowej realizacji prac dotyczących różnego typu projektów budowlanych. Zastosowanie żurawia dolnoobrotowego można znaleźć podczas budowy domów jednorodzinnych, hal przemysłowych, hal magazynowych i obiektów wielkopowierzchniowych. Zalety żurawia dolnoobrotowego sprawiają, że doskonale sprawdza się do przemieszczania ciężkich ładunków, zarówno w pionie, jak i w poziomie, na przykład, podczas podawania ładunków na placu budowy na kolejne kondygnacje powstającego budynku.

Inne zastosowania żurawia dolnoobrotowego

Żuraw dolnoobrotowy jest także z powodzeniem wykorzystywany w innych sektorach przemysłu, a także w leśnictwie. Maszyny te mogą służyć do załadunku i rozładunku materiałów, przenoszeniu prefabrykatów i elementów konstrukcji stalowych, a także w wielu pracach transportowych. Charakterystyka żurawia dolnoobrotowego powoduje, że można go stosować wszędzie tam, gdzie używanie pojazdów ciężarowych na kołach jest skomplikowane lub niemożliwe z uwagi na trudny teren, a także nietypowy układ przestrzeni. Nowoczesne technologie w żurawiach dolnoobrotowych sprawiają, że maszyny te mogą być używane niemal na każdym etapie realizacji małych i dużych inwestycji.

Żuraw dolnoobrotowy a inne rodzaje żurawi

Mechanizm żurawia dolnoobrotowego jest zamontowany w dolnej części i obraca się razem z wysięgnikiem. Jego ramię może mieć od 2 do 3 metrów długości, co pozwala na uzyskanie dużej powierzchni roboczej i dostosowanie miejsca pracy do warunków panujących na placu budowy. W ten sposób zachowane jest na wysokim poziomie bezpieczeństwo pracy z żurawiem, bez względu na charakter realizowanej inwestycji. Pozwala to również osiągnąć optymalne i ergonomiczne warunki pracy dla operatora. Wysięgnik można złożyć w trakcie przenoszenia ładunku, aby ominąć przeszkodę. Wadą jest jednak brak możliwości modyfikacji wysokości wieży.

Nowoczesność w świecie żurawi dolnoobrotowych:

Wraz z rozwojem technologii zmieniają się także maszyny stosowane w budownictwie. Jednym z udogodnień jest możliwość stosowania żurawi dolnoobrotowych szybkomontowalnych. Zostały zaprojektowane, aby spełnić oczekiwania inwestorów podczas realizacji małych i średnich inwestycji. Nie wymagają żadnych specjalistycznych urządzeń zarówno podczas transportu, jak i montażu na placu budowy. Zawierają mechanizm hydrauliczny, który pozwala na ustawienie kompletnego urządzenia w pozycji gotowej do pracy w najkrótszym czasie.

Bezpieczeństwo pracy z żurawiem dolnoobrotowym

Wiele nowoczesnych udogodnień pozwala poprawić wydajność pracy oraz szybko reagować na ewentualne problemy na budowie. Żuraw dolnoobrotowy może posiadać system centralnego smarowania, system elektronicznej diagnostyki uszkodzeń, a nawet zdalne sterowanie. Dzięki temu obsługa i serwis maszyn są uproszczone oraz bardziej bezpieczne dla operatorów niż żurawie zbudowane w tradycyjny sposób. Ponadto operator przebywający w terenie, zamiast w kabinie maszyny, może łatwiej ocenić sytuację na terenie budowy, co dodatkowo może przyczynić się do zwiększenia tempa realizacji inwestycji.

Dlaczego warto zainwestować w żuraw dolnoobrotowy?

Wspomniane zalety żurawia dolnoobrotowego powodują, że w wielu przypadkach jest to urządzenie niezastąpione na placu budowy. Sukcesywnie wprowadzane innowacje w żurawiach dolnoobrotowych sprawiają, że obecnie nie tylko możliwa jest swobodna praca nawet w trudnym terenie, lecz także pracownicy firmy budowlanej mają zapewniony wyższy poziom bezpieczeństwa. Praca może być prowadzona szybciej nawet bez konieczności przebywania w kabinie operatora. Charakterystyka żurawia dolnoobrotowego pozwala ograniczyć koszty inwestycji. Zastosowane technologie w żurawiach dolnoobrotowych powodują, że maszyny te coraz bardziej popularne zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach. Z pewnością warto przyjrzeć im się bliżej.